34. Vodafon İstanbul Maraton Koşusu başladı

11 Kasım 2012 Pazar 09:43

34. Vodafon İstanbul Maraton Koşusu Altunizade'de saat 09.00'da, halk koşusu ise saat 09.30.'da start aldı. Maraton dolayısıyla Boğaziçi Köprüsü saat 06.00'da trafiğe kapatıldı. İlk kez altın kategoride koşulacak olan maratona , 88 ülkeden...

34. Vodafon İstanbul Maraton Koşusu başladı
34. Vodafon İstanbul Maraton Koşusu Altunizade'de saat 09.00'da, halk koşusu ise saat 09.30.'da start aldı. Maraton dolayısıyla Boğaziçi Köprüsü saat 06.00'da trafiğe kapatıldı.

İlk kez altın kategoride koşulacak olan maratona , 88 ülkeden yaklaşık 13 bin atlet ve 100 bin sporsever katılıyor. Atletler, maratondaki 3 ayrı kategoride madalya kovalayacak. Toplam 1 milyon dolar para ödülünün dağıtılacağı 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu'nda 8, 15 ve 42 kilometre olmak üzere 3 farklı kategoride yarışlar yapılacak, halk koşusu gerçekleştirilecek.

Maraton koşusunda birinci olan kadın ve erkek atletlere 50'şer bin dolar para ödülü verilecek. İkinci atletlere 25'şer bin dolar, üçüncülere 15'er, dördüncülere 10'ar, beşincilere de 8'er bin dolar takdim edilecek.

İstanbullular, hem Android, hem iOS cihazlar için hazırlanan 'VMaraton' uygulaması ile 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu ile ilgili tüm bilgilere daha kolay bir şekilde ulaşabilecek.

MARATON PARKURU

Maraton koşusu, Boğaziçi Köprüsü'nün gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başladı. Atletler köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak, Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inip, sahil yolundan Karaköy'e koşacak. Galata Köprüsü'nden sonra Eyüp'e yönelecek maratoncular, Feshane'nin ardından dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı'ya gelecek. Bakırköy'den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı'na kadar uzanan parkur, parkın içinden geçerek Sultanahmet'e çıkacak. Maratonun varış çizgisi, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan At Meydanı'nda, Sultanahmet Camisi'nin giriş kapısı ile Mısır Dikilitaş'ın arası olarak belirlendi.

Halk yürüyüşü de bugün saat 09.30'da Anadolu yakasında Altunizade Köprüsü'nün altında başladı. Bu yürüşe katılanlar, Boğaziçi Köprüsü'nü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak, Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inip, sahil yolunu izleyerek BJK İnönü Stadı'nın önünde yürüyüşü bitirecek.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x
nevşehir haber