nevşehir haber

BDP'li Tuğluk: 'Bağımsız Kürt Devleti' gerçekçi değil

07 Aralık 2012 Cuma 12:32

Van Milletvekili Tuğluk, Brüksel’de Kürt konferansında ‘demokratik özerklik’ vurgusu yaptı ve Kürtlerin bağımsız devlet kurmak istemediklerini söyledi

BDP'li Tuğluk: 'Bağımsız Kürt Devleti' gerçekçi değil
Avrupa Parlamentosu çatısı altında 9. kez düzenlenen Kürt konferansında “demokratik özerklik” vurguları öne çıktı. Van milletvekili Aysel Tuğluk, Kürtlerin bağımsız devlet hakkı olduğunu ancak, sorunun sınırlara dokunmadan çözülebileceğine inandıklarını söyledi.
Demokratik özerkliğin birlikte yaşamanın asgari buluşma noktası olduğunu belirten Tuğluk, “Sınırlarla hiç ilgimiz yok. Kürtlerin bağımsız devlet kurma ya da federal sistem hakları var ama gerçekçi, uygulanabilir bulmuyoruz ve güncel koşullarda anlamlı olduğuna inanmıyoruz” dedi.
KCK operasyonlarını “irade kırma girişimleri” olarak niteleyen Tuğluk, “Kürtler demokratik özerklik ve statü istiyorlar. Birlikte yaşayalım ama ilişkinin bir hukuku olsun” diye konuştu.

‘Pozitif cevap’
Toplantıdaki söylem, katılımcılar ve vurgular önceki toplantılardakilerle paralellik içerirken en önemli yeniliklerden birini toplantıya Kürdisten Ulusal Kongresi (KNK) yöneticilerinden Zübeyir Aydar’ın katılması oluşturdu.
PKK’yı dikkate almadan Kürt sorununu çözmenin mümkün olmadığını söyleyen Aydar, “Öcalan, Kürt tarafı açısından başmüzakerecidir” dedi.

‘A planım: Savaş hali’
Toplantıda konuşan BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş,  “AB, PKK’yı terör örgütü olarak gördüğü sürece hükümetin uygulamalarını terörle mücadele olarak görmek durumunda kalır. PKK’yı listeden çıkarmak Türk hükümetini müzakereye zorlamanın çok önemli bir yolu olabilir” dedi. Kürt sorununda şu an “A planının” devrede olduğunu söyleyen Demirtaş, “Müzakere ‘A planı’ değil. ‘A planı’ şu an yürüyen savaş hali. Bizim yapmaya çalıştığımız ‘B planı’ olan müzakereyi devreye sokmak” diye konuştu.  

AB Temsilcisi:Muhatap Öcalan
Avrupa Parlamentosu’nda Türk dış politikası konusunda düzenlenen bir panelde konuşan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean Maurice Ripert, açlık grevleri nedeniyle yaşanan krizde BDP’nin zayıf kaldığını belirterek, “Krizi yönetenler onlar olmadı” dedi. Kürt sorununda kimin muhatap alınacağı, kiminle diyaloğa girileceği yönünde tartışmalar olduğuna da dikkat çeken Ripert, “Açlık grevleri sırasında yaşananlar krizi çözenin ve muhatabın Öcalan olduğunu gösterdi” dedi.
milliyet.com.tr
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x