Dünyaca ünlü Türk şef aşçı kaza kurbanı

13 Şubat 2012 Pazartesi 09:37

Yaptığı salataya hayran kalan efsane aktrisin bizzat kutladığı ünlü aşçı Cemal Türkan, trafik kazasında yaşamını yitirdi. Mengenli Türkan, Fransa'da ve Ürdün Kraliyet Sarayı'nda da görev yapmıştı

Dünyaca ünlü Türk şef aşçı kaza kurbanı
"En büyük maksadım Türk mutfağını bilimselleştirmek" diyerek hayallerinin peşinde koşan ve azmiyle adını dünyaya duyuran Bolulu aşçı Cemal Türkan, 58 yaşında hayatını kaybetti. Bolu'nun Kuzörendağlı köyünde başlayıp, İstanbul, Paris ve Ürdün ve Mengen'de devam yolculuğu, geçen ay bir trafik kazasıyla son buldu. Hastanede verdiği yaşam savaşını geçtiğimiz günlerde kaybeden ustanın ölümü, eşi ve 4 çocuğunu yasa boğdu. Türkan, Brigitte Bardot'yu ayağına getiren Türk aşçı olarak da adını duyurmuştu. Yıllar önce Fransa St. Tropez'de ünlülerin uğrak yerlerinden olan L'Escale'nin müdavimlerinden ünlü oyuncu, beğendiği salatayı bir Türk'ün yaptığını öğrenince kendisiyle tanışmak istedi. Mutfağa giren Bardot, "Bonjour" (Günaydın) deyince Türkan ise kafasını eğerek, sadece selamını aldı. Çünkü o zamanlar Fransızca bilmiyordu.

AŞÇI, SÖRFÇÜ, HOCA
Cemal Türkan, Türkiye'de ilk kez Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onay alan aşçı unvanına sahipti. Çok iyi derecede Fransızca ve İngilizce biliyordu. 1965 yılında henüz 13'ünde başladığı aşçılık mesleğini 47 yıldır ara vermeden sürdüren Türkan, "Ben sadece işle yatıp işle kalkan biri değilim. Yıllar önce Paris bölgesinde bulunan bir gölde rüzgâr sörfü yapmayı öğrendim. Yazları, 20 yıldan beri Akçakoca'da (Düzce) rüzgâr sörfü yapıyorum. Burada tek rüzgâr sörfü yapan kişi benim" diye hayata bağlılığını anlatıyordu. Köyündeki ilkokulu bitirdikten sonra İstanbul'a gelen, Tarabya Oteli'nde aşçılık yaparken Fransa'ya davet edilen Türkan, Versaille Akademisi'nden aşçılık diploması aldı. Kral Hüseyin zamanında Ürdün Kraliyet Sarayı'nda çalıştı. Kral Abdullah'la aynı mutfakta yemek pişirdi. Son 13 yıldır ise Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Meslek Yüksekokulu'nda Mutfak Teknolojisi ve Pişirme Teknikleri dersiyle geleceğin aşçılarını yetiştirmeye çalışıyordu. Bir yandan da yazdığı kitaplarla, Türkiye'de aşçılığı bilimsel hale getirmeye çalışıyordu. Cemal Türkan'ın ölümüyle, işlerini yıllarca aynı yastığa baş koyduğu eşi Aysel Türkan devralacak.

İlk aşçı öğretim görevlisi
Türkiye'nin 81 ilinin yöresel yemeklerini araştırıp kayda aldı. Aşçılık üzerine 10 yıl eğitim görerek, Fransa'nın en yüksek aşçılık diploması ve master sayılan (BP de Cuisine) diploması dahil 5 diploma aldı. Aşçılık mesleğinin her kademesinde görev yaparak yurtdışında 25 yıl çalıştı. Türkiye'nin ilk aşçı öğretim görevlisi olarak 1999'da Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Meslek Yüksek Okulu'na (aşçılık programı) atandı. Ulusal kanallarda, 100'e yakın canlı televizyon programında yemek yapmanın püf noktalarını anlattı.  

SABAH
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x
nevşehir haber